Gönderen Konu: 23 temmuz 2022 DSÖ maymun çiçeği ilanı  (Okunma sayısı 648 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2219
23 temmuz 2022 DSÖ maymun çiçeği ilanı
« : Temmuz 23, 2022, 07:37:04 ÖS »

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye de dahil olmak üzere onlarca ülkede görülen maymun çiçeği salgınına yönelik "küresel acil durum" ilan etti.

https://www.ntv.com.tr/dunya/dsoden-maymun-cicegi-icin-kuresel-acil-durum-ilani,u3YWR0HqPkKQ-rPDjh7TNA

Maymun Çiçeği hastalığı hakkında bilgi:  https://seyler.eksisozluk.com/salgina-donusmesinden-korkulan-maymun-cicegi-virusu-nedir-belirtileri-nelerdir

Haberi önce Ekşi'de gördüm ve tabi ki komiklikler şakalar gecikmemiş:

"bir süredir yeraltına inmiş olan kapanak şövalyelerini yeniden görmemize vesile olacak ilan."  :)

Çevrimdışı Sabit Fikir

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2219
Brittney Griner Davası devam ediyor
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2022, 10:42:44 ÖS »
Kaynak: ESPN.

KHIMKI, Rusya -- Amerikan basketbol yıldızı Brittney Griner'ın bir Rus mahkemesinde görülen uyuşturucu davası Salı günü, esrarın Rusya'da yasa dışı olmasına rağmen diğer ülkelerde yasal tıbbi kullanıma sahip olarak kabul edildiğine dair ifadesine odaklandı.

Griner, Şubat ayında bir Moskova havaalanında tutuklandığında kenevir yağı içeren vape bidonları taşıdığını kabul etti, ancak hiçbir suç niyeti olmadığını ve kutuların aceleci paketleme nedeniyle yanlışlıkla bagajına düştüğünü iddia ediyor.

Savunma avukatı Alexander Boykov, bir Rus nöropsikoloğunun dünya çapında kullanımı hakkında ifade verdiği oturumdan sonra yaptığı açıklamada, "Brittney'nin onu buraya ilaç olarak aldığını tartışmıyoruz. Hâlâ acelesi olduğu için istemeden buraya getirdiğini söylüyoruz." dedi. tıbbi esrar.

"Rus kamuoyu ve Rus mahkemesinin öncelikle bilmesi gerekiyor ki, Amerika Birleşik Devletleri'nde eğlence amaçlı kullanılmadı. Bir doktor tarafından reçete edildi" dedi.

WNBA'nın Phoenix Mercury takımında oynayan iki kez olimpiyat altın madalyalı Griner, suçlu bulunursa 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Tıbbi ifade ve Griner'ın teneke kutulara sahip olduğunu kabul etmesi, ona hafif bir ceza vermeyi amaçlıyor.

Griner'in bir diğer avukatı Maria Blagovolina, "Birçok hafifletici faktörümüz var. Dolayısıyla mahkemenin bunu dikkate alacağını umuyoruz, aslında Rusya'daki mahkemelerin ceza konusunda çok geniş bir takdir yetkisi var" dedi. .

İki kez olimpiyat altın madalyalı ve Phoenix Mercury'nin öne çıkan oyuncusunun duruşması 1 Temmuz'da başladı, ancak sadece beş seans yapıldı, bazıları sadece bir saat sürdü.

Ağır ilerleyen duruşma ve Griner'ın beş aylık tutukluluğu, Rus yetkililer tarafından sert bir şekilde reddedilen bir atama olarak, resmi olarak "yanlış bir şekilde gözaltına alındığını" ilan eden ABD'deki takım arkadaşları ve destekçiler arasında sert eleştirilere yol açtı .

ABD Büyükelçiliğinin maslahatgüzarı Elizabeth Rood Salı günkü mahkeme oturumuna katıldı. Griner gazetecilere verdiği demeçte, "İyi durumda olduğunu ve bu şartlar altında beklenebileceği kadar iyi olduğunu doğruluyor" dedi.

ABC'nin "Günaydın Amerika", bir yapımcının Griner ile yaptığı kısa röportajda, karısı Cherelle'e "baro sınavında iyi şanslar" dilediğini söyledi.

Şikayeti olup olmadığı sorulduğunda, "Hayır, şikayetim yok. Sabırla bekliyorum" cevabını verdi. Eşinin, arkadaşlarının ve takım arkadaşlarının fotoğraflarını sergiledi.

Griner, Rusya'nın o ayın sonunda Ukrayna'ya asker göndermesinden önceki yüksek ABD-Moskova gerilimi nedeniyle Şubat ayında tutuklanmıştı. Bazı taraftarlar, muhtemelen bir mahkum takası için Rusya'da bir piyon olarak tutulduğunu iddia ediyor. Amerikalı futbolcu Megan Rapinoe geçen hafta "açıkça siyasi tutuklu olarak tutuluyor" demişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı geçen hafta ABD'nin Griner'in haksız yere gözaltına alındığı iddiasına sert çıkıştı ve Rus yasalarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Rus Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü  Maria Zakharova:
"Bir ABD vatandaşı uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı olarak alındıysa ve bunu inkar etmiyorsa, bu San Francisco, New York ve Washington'da kabul edilenlerle değil, Rus yerel yasalarımızla orantılı olmalıdır. "
"Uyuşturucu Amerika Birleşik Devletleri'nde, birkaç eyalette yasallaştırılırsa ve bu uzun zamandır yapılıyorsa ve şimdi tüm ülke uyuşturucu bağımlısı olacaksa, bu diğer tüm ülkelerin aynı yolu izlediği anlamına gelmez." diye ekledi.

Rus medyası, Griner'ın ABD'de hapsedilen önde gelen Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edilebileceğini ve casusluk suçundan Rusya'da hapsedilen Amerikalı Paul Whelan'ın da takasta yer alabileceğini öne sürdü.

ABD'li yetkililer, böyle bir ticaret için beklentiler hakkında yorum yapmadı. Rus yetkililer, Griner aleyhindeki yasal işlemler sonuçlanıncaya kadar hiçbir takasın tartışılamayacağını söylediler. Duruşmanın ne kadar süreceği belli değil, ancak bir mahkeme Griner'ın 20 Aralık'a kadar tutuklu kalmasına izin verdi.

Önceki deneme oturumları, Griner'ın off-season'da oynadığı Rus takımı UMMC Ekaterinburg'un direktörü ve kaptanının karakter tanığı ifadesinin yanı sıra, bir doktorun ağrı tedavisi için esrar kullanmasına izin verdiğini söyleyen bir doktor mektubu da dahil olmak üzere yazılı ifadeyi içeriyordu.