Gönderen Konu: 6 ABD'li transferi mi?  (Okunma sayısı 351 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

• Global Moderator
  • Hero Member
6 ABD'li transferi mi?
« : Eylül 14, 2022, 07:24:07 ÖS »
Öncelikli 2 soru var cevabını henüz bulamadığım:

1- Gelecek sezon KBSL yabancı oyuncu sınırlaması geçen sezondaki gibi 3+1 devam mı edecek yoksa 3+0 olarak mı uygulanacak?

2- Ligimizde oynayan ama Avrupa'da oynamayan takımlar 6 ABDL'li oyuncu mu transfer edebilecek?

TBF sitesini alt üst etmeme rağmen bu iki konuda bilgi bulamadığım gibi, Y.K.Üyemizin demecinden de 1.sorunun cevabının ne olduğunu anlayamadım..

Yönetim Kurulu Üyemiz M. Kemal Danabaş’tan Kadın Basketbol Takımımızla ilgili açıklamalar:

“Bizim federasyonla ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Sadece bu karar (yabancı sayısı) alınmadan önce geçtiğimiz sezon 3+1 kuralı vardı. 3 kişi aynı anda sahada oynayabiliyor. 1 kişi benchte oturabiliyordu. Bu sezon kural 3+0 a döndü. Bu ne demek; bir tane yabancı oyuncumuzu sahaya çıkartamıyoruz. Bununla ilgili bizim fikrimizi alırken şöyle söylediler… Daha doğrusu biz gittik federasyona, ben başvurdum. ‘Fenerbahçe’nin fikrini almadan böyle bir değişikliğe gitmeyiz’ dediler. Bir toplantı yapıldı ve oraya Genel Menajerimiz katıldı. Orada da bu konuya soğuk olduğumuzu, bu konunun daha başkanlar seviyesinde görüşülmesi gerektiğini ifade etti.

Daha sonra biz basından takip ettiğimiz kadarıyla, yeni bir kural açıklandı. Hayırlısı olsun. Ama Avrupa’da zirveye oynayan Fenerbahçe’nin  fikri sorulmadı.
Buradaki en büyük sıkıntı şu anda biz Avrupa’da oynuyoruz. FIBA’nın organize ettiği kulvarlarda yarışıyoruz. Orada bir kural var. Kıta dışı sınırı 2 oyuncu. Bu ne demek, biz sadece 6 tane yabancı alabiliyoruz ama 2 tanesi kıta dışı olabiliyor. Diğerleri Avrupalı olmak zorunda.

Bu sene Türkiye’de bu sistemi değiştirdiler. Kıta dışını serbest bıraktılar. Yani Türkiye liginde oynayıp Avrupa’da oynamayan bir x takım 6 tane Amerikalı ile imzalayabiliyor. Oysa biz imzalayamıyoruz.
Yani kadın basketbolunda da en önemli kaynak şüphesiz Amerika, Amerikalı oyuncular.

Böyle bir durum var. FBIA kurallarıyla Türkiye Basketbol Federasyonunun yabancı kuralının ahenkli olması daha mantıklı olurdu.”