Gönderen Konu: Biden, BG için uğraşıyor  (Okunma sayısı 492 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

• Global Moderator
  • Hero Member
Biden, BG için uğraşıyor
« : Eylül 19, 2022, 08:55:36 ÖS »
Kaynak: ESPN Haber Servisleri (17 Eylül 2022)

WASHINGTON -- Başkan Joe Biden Cuma günü Brittney Griner'ın eşi Cherelle Griner ile bir araya geldi ve ona WNBA yıldızının özgürlüğünü kazanmak için çalıştığına dair güvence verdi.

Biden, Oval Ofis'te Cherelle Griner ve tutuklu eski ABD'li denizci Paul Whelan'ın kız kardeşi Elizabeth Whelan ile oturdu. Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, Biden'ın ailelere tutukluların "aklının ön planında olduklarına" dair güvence vermek için ayrı toplantılar düzenlediğini söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, "Onları eve götürmek için her gün yorulmadan çalışarak elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Jean-Pierre toplantılardan sonra yaptığı açıklamada, Biden "Brittney ve Paul hakkında onları en çok sevenlerden daha fazla bilgi edinme fırsatını takdir etti ve tutuldukları her dakikanın çok uzun olduğunu kabul etti" dedi.

Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın toplantılarda Biden'a katıldığını söyledi.

Cherelle Griner, Biden'a "tanıdığımız ve sevdiğimiz Brittney" hakkında konuşmanın bir onur olduğunu söyleyerek Biden'a teşekkür etti.

"Onun olmadığı yorucu yedi ayın her dakikasını hissettim" dedi. "Eşimin eve döneceği günü sabırsızlıkla bekliyorum. Ailem ve ben bu yolculuğa devam ederken, bizimle birlikte olmaya devam eden ve Brittney'in hızlı ilerlemesini savunan geniş arkadaş, lider ve destekçi koalisyonuna teşekkür etmek istiyorum. güvenli dönüş. Tüm Amerikalıları evlerine, ailelerine ve sevdiklerine götürme konusunda birleşik bir taahhüdü paylaşalım. Birlikte Biz BG'yiz."

İki kez olimpiyat altın madalyası sahibi ve uzun zamandır Phoenix Mercury'nin yıldız oyuncusu olan Griner, 4 Ağustos'ta bir Rus hapishanesinde uyuşturucu suçlamasıyla dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı, Biden'ın "kabul edilemez" olarak nitelendirdiği bir karardı bu. ABD, Temmuz ayı sonlarında iki Amerikalının serbest bırakılmasını sağlamak için "önemli bir teklif" sunduğunu söyledi.

Geçen ay, Rusya dışişleri bakanlığı, Griner ve Whelan'ı içerebilecek potansiyel bir mahkum takası konusunda ABD ile "sessiz diplomasi" yürüttüğünü söyledi. Ancak son haftalarda konuyla ilgili kamuoyunda çok az gelişme oldu. Washington, Rus silah kaçakçısı Viktor Bout'u Griner ve Whelan ile takas etmeyi teklif etti, duruma aşina kaynaklar Reuters'e söyledi.

Jean-Pierre, "Masada önemli bir teklif var ve bunu kabul etmeleri gerekiyor," dedi.

Amerikan, İngiliz, Kanada ve İrlanda pasaportlarına sahip olan Whelan, casusluktan suçlu bulunarak 2020'de 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçlamayı reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kronik yaralanmalardan kaynaklanan ağrıları gidermek için tıbbi esrar reçete edilen Griner, Şubat ayında Moskova'nın Sheremetyevo havaalanında bagajında ​​esrar yağı içeren vape kartuşlarıyla tutuklandı. Esrar Rusya'da hem tıbbi hem de eğlence amaçlı yasa dışıdır.

Reuters bu rapora katkıda bulundu.