Gönderen Konu: Griner Serbest Bırakıldı!  (Okunma sayısı 439 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2219
Griner Serbest Bırakıldı!
« : Aralık 09, 2022, 01:34:08 ÖS »
Brittney Griner, ABD-Rusya esir mübadelesiyle serbest bırakıldı


Rusya, Brittney Griner'ı yaklaşık 10 aylık tutukluluktan sonra  WNBA yıldızını dramatik bir üst düzey mahkum takasıyla serbest bıraktı.

Ukrayna'nın işgali nedeniyle tansiyonun yükseldiği bir dönemde yapılan takas, Başkan Joe Biden için çok büyük bir hedefe ulaştı ancak bedeli ağır oldu ve Rusya'da yaklaşık dört yıldır hapiste olan Amerikalı Paul Whelan'ı geride bıraktı.

Biden Perşembe sabahı Griner'ın serbest bırakılmasıyla ilgili tweet attı ve Griner'ın Amerika Birleşik Devletleri'ne dönüş yolunda olduğunu yazdı:

"Birkaç dakika önce Brittney Griner ile konuştum.

O güvende.
O bir uçakta.
Eve gidiyor. pic.twitter.com/FmHgfzrcDT

- Başkan Biden (@POTUS) 8 Aralık 2022"


Biden Perşembe günü eşi Cherelle Oval Ofis'teyken Griner ile telefonda görüştü. Beyaz Saray'dan yaptığı bir konuşmada Biden, "Geçtiğimiz birkaç ayın Brittney için cehennem olduğunu" ancak moralinin yerinde olduğunu söyledi.

Biden, "Bu, uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir gün" dedi. "Serbest bırakılması için baskı yapmaktan hiç vazgeçmedik. Özenli ve yoğun müzakereler gerektirdi ve onun serbest bırakılması için yorulmadan çalışan yönetimimdeki tüm çalışkan kamu görevlilerine teşekkür etmek istiyorum."

Cherelle Griner ayrıca Beyaz Saray'da konuştu ve eşinin serbest bırakılmasını sağlayan birkaç kişiye teşekkür etti.

Cherelle Griner, "Bugün ailem bir bütün, ama hepinizin bildiği gibi, bütün olmayan pek çok başka aile var" dedi. "BG ve ben bugün BG'nin evde olmasını kutlarken ailesi kalbimizde olan Paul dahil her Amerikalıyı eve götürme işine bağlı kalacağız."

Biden, Brittney Griner'ın 24 saat içinde ABD'ye dönmesinin beklendiğini söyledi. ABD'li yetkililer, kendisine özel tıbbi hizmetler ve danışmanlık sunulacağını söyledi, ancak mahremiyet endişelerini gerekçe göstererek ayrıntılara girmeyi reddetti.

Bir kaynak ESPN'den TJ Quinn'e Griner'ın önce San Antonio'daki Brooke Ordu Tıp Merkezine gideceğini söyledi. ABC News'e göre Griner, Perşembe gecesi veya Cuma sabahı gelebilir.

Rusya ile sekiz ayda bu türden ikinci değiş tokuş olan anlaşma, yurtdışında tutuklu bulunan en önde gelen Amerikalının serbest bırakılmasını sağladı. Griner, iki kez Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ve uyuşturucu suçundan aylarca süren hapis cezası, haksız yere tutuklananların nüfusuna benzeri görülmemiş bir dikkat çekti.

Biden'ın, bir zamanlar Ölüm Taciri lakaplı kötü şöhretli Rus silah tüccarı Viktor Bout'u serbest bırakma yetkisi, yönetiminin Griner'ı eve götürmek için karşı karşıya kaldığı artan baskının altını çizdi, özellikle de yakın zamanda ceza davasının çözülmesi ve ardından bir ceza kolonisine nakledilmesinden sonra .

Rusya dışişleri bakanlığı da Perşembe günü takası doğruladı ve Rus haber ajansları tarafından yapılan açıklamada takasın Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi kentinde gerçekleştiğini ve Bout'un eve uçakla gönderildiğini söyledi.

Perşembe günü Rus devlet medyası tarafından yayınlanan videoda, Griner'in bir uçağa bindiği ve kendisine ABD'ye döneceğinin söylendiği görüldü. Video, ABD'ye dönerken  çekildi.

KAYNAK: ESPN Haberler