Gönderen Konu: 16 Nisan, Fenerbahçe Alagöz Holding-ÇBK Finali, FIBA yorumuyla  (Okunma sayısı 257 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2228
Önizleme:  Fenerbahçe mi Mersin mi ilk şampiyonluklarıyla tarih yazacak?

FIBA / 15 Nisan 2023

PRAG (Çek Cumhuriyeti) - Fenerbahçe Alagöz Holding veya CBK Mersin Yenişehir Bld, ilk kez EuroLeague Kadınlar şampiyonu olacağı için Pazar günkü Finalde tarih yazılması garanti.

Unvanı belirleyen tarihi karar 16 Nisan, Pazar günü saat 21:00'de (Türkiye Saati İle) başlayacak ve EuroLeague Women YouTube kanalında yayınlanacak .

TRT Spor Yıldız ve 
Fenerbahçe, 2013, 2014, 2017 ve 2022'de beşinci kez kaybettiği için şanslı bir durum olmasını umuyor, Final Four'a ilk kez katılan Mersin için bu bir başka yeni adım ve yükseliş noktası.

Peki, yarışmada ilk altın madalyalarını almaları için durum nedir?
İşte podyumun zirvesinde bitireceklerinden emin olmalarını açıklayan her biri için üç neden.

Fenerbahçe Alagöz Holding dosyası

EuroLeague Women'da sahanın her iki ucundaki en iyi bire iki yumrukFenerbahçe'nin güvenebileceği bazı ciddi yetenekleri var, ancak Breanna Stewart ve Emma Meesseman ile rekabette tartışmasız en etkili bire iki yumruğa sahipler. Her ikisi de büyük maçlar ve atılım için tasarlandı, hem şampiyon olmanın hem de Final Four MVP ödülünü almanın nasıl bir şey olduğunu biliyorlar.

Stewart, Fenerbahçe'nin görevi tamamlaması halinde bu başarıyı tekrarlamak için favori gibi görünüyor, Meesseman ise Sezon MVP'si ödülünü yeni aldı. Tandem olarak çalıştıklarında, genellikle hücumda durdurulamazlar ve muhtemelen takımları için savunmada yaptıkları iş de göz ardı ediliyor.

Taraftarlardan gelen tezahürat...

Geçen yıl, ev sahibi kulüp rollerinde olduğu gibi, arenada çılgıncaydı, Fenerbahçe sonunda işi bitireceklerini düşündü. Bu olmasa da, gürültü sansasyoneldi ve muhtemelen Pazar günkü bir 'iç saha maçı' gibi olacak.

Beklenti, Fenerbahçe taraftarlarının Çek başkentindeki sahayı dolduracakları ve takımlarını çok ama çok uzun zamandır bekledikleri ünlü bir dönüm noktası olan zafere doğru kükreyecekleri. Takımları için gerçek bir fark yaratan olabilirler. Bu sesin açılmasına hazır olun!

rakipsiz derinlik


Fenerbahçe ve özellikle Marina Maljkovic'in lüksü, elindeki seçeneklerin derinliğinden geliyor. Kazanan formülü bulana kadar pek çok oyuncu arasında geçiş yapabilir. Tabii ki, kimya sağlam bir şekilde kurulmamışsa ve oyuncular dakikalardan memnun değilse, uzatılmış bir rotasyon bazen bir lütuftan ziyade ters tepebilir.

Ancak Fenerbahçe'nin şampiyon olmasından başka hiçbir şeyin önemi yok ve uzun yedek kulübesine sahip olmanın gerçekten fark yarattığı tek şey enerji ve yoğunluk. Rakipler yorulmaya başladığında bu alanda vites yükseltebilirler.

****

CBK Mersin Yenişehir Bld dosyası

Underdog durumu ve çok daha az baskı

Elit seviyede her zaman baskı vardır. İlk kez burada oldukları için Mersin için de durum farklı değil. Kazanma arzusu, takıma yapılan yatırımın karşılığını alma ihtiyacı ve üst düzey antrenörler ve sporcular olarak üzerlerinde yaratacakları baskı hâlâ devam edecek.

Ancak baskının büyük çoğunluğunun Fenerbahçe'nin omuzlarında olduğu da inkar edilemez. Sadece geçen yıl değil, daha önce olanlardan dolayı da inkar edilemez, çünkü kazanamamak beş başarısız Final anlamına gelir. Bu oyunda hafif bir underdog olarak, aynı tarih yüküne sahip olmamak kesinlikle yardımcı olacaktır.

Aşinalık, iyi hissetme faktörü anlamına gelir

EuroLeague Kadınlar ve Türkiye Ligi uygunluk kurallarındaki farklılık nedeniyle bazı oyuncu değişiklikleri olacak olsa da, Mersin'in Fenerbahçe'ye olan yakınlığı ve rekabeti kesinlikle birincisinin lehine önemli bir itici güç olacaktır.

Fenerbahçe'nin en az Mersin ile karşılaşmak istediğini söyleyen bir düşünce okulu var çünkü iç saha mücadelelerinden çok iyi tanıdığınız bir takımı yenmek her zaman daha zordur. Mersin, Türkiye Ligi'nde Normal Sezonu Kupa karşılaşmalarından birinde onları yenerek kazandı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kupası Finalinde de Fenerbahçe'yi mağlup etti.

Savunma ve bozulma

Her iki baş antrenör de kendi alanlarında lider ve Roberto Iniguez'in Yarı Finallerde Praha'yı yavaşlatmak ve durdurmak için yaptığı iş bir ustalık sınıfıydı. Tekrar bir başkasını bulması gerekecek ve muhtemelen Fenerbahçe'yi alt etmenin zor olacağını bilecek.
Bu nedenle, son maçta olduğu gibi, takımına şampiyon olmak için en iyi şansı verecek olan, büyük bir savunma oyunu ve rakiplerinin hücumunu kesintiye uğratmaktır.

Top çalmalar, bloklar ve Mersin'in genel agresif yaklaşımı, zaman zaman Praha'nın parçalanmasına tanık oldu. Bu Fenerbahçe'ye karşı pek olası olmasa bile, Iniguez favorileri saf dışı bırakmak için takımının her türlü savunma ve fiziksel kadranını maksimuma çıkarmasını sağlayacak.