Gönderen Konu: Yeni Spor Yasası ve Belediye Kulüplerinin geleceği  (Okunma sayısı 919 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 2219
Yeni Spor Yasası ve Belediye Kulüplerinin geleceği
« : Mayıs 19, 2022, 02:14:48 ÖS »
Mevcut Belediye takımları:

KADIN BASKET: ÇBK Mersin Yenişehir Bld, Bursa BŞB, UMF Yapı İzmit Bld.

KADIN VOLLEY: Aydın BŞB, Bolu Bld, Sarıyer Bld, Nilüfer Bld.

*********

Kaynak: Basketfaul


Sporla ilgili yeni yasa iki başlığı dikkat çekiciydi... Birincisi belediyelerin "profesyonel" spor dallarına kaynak aktarmasının yasaklanması.... idi.

Kulüpler adına konuyu inceleyen değerli avukat Tuğhan Ünsal'ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduk.
İşte Ünsal'ın belediye kaynaklarının belediye kulüplerine aktarılması konusunda, yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece yorumu şöyle:

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu uyarınca Belediyelerin Basketbol Kulüplerine Destek Koşullarının Değerlendirilmesi

22.4.2022 tarihinde kabul edilen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile Belediyelerin spor kulüplerinin “profesyonel” spor dallarına ve bunların “profesyonel” sporcularına kaynak aktarmasının önüne geçilmiştir. Basketbol faaliyeti açısından bu maddenin istisnası ise Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediyeleri Kanununda düzenlenmiştir. Her iki kanunda da “amatör” spor kulüplerine nakdi yardım dahil her türlü yardımın yapılabileceği yazılıdır. Bu nedenle öncelikle yasa karşısında basketbolun “amatör” mü yoksa “profesyonel” mi sayıldığı konusunu değerlendirmek gerekmektedir.

Her ne kadar Spor Kulüpleri Yasası'nın 23. maddesinde “profesyonel faaliyet”in tanımı getirilmişse de aynı kanunun 45. maddesinde bir spor dalının “profesyonel” olarak belirlenmesine, ilgili federasyonun görüşü alınarak Bakanlık tarafından karar verileceği yazılıdır. Ancak bugüne dek Bakanlık tarafından konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Bilindiği üzere bugüne kadarki düzenlemede futbol dışındaki tüm branşlar amatör olarak kabul edilmekteydi.
Bu nedenle Bakanlık tarafından basketbol faaliyetleri “profesyonel” olarak ilan edilmediği müddetçe belediyelerin kulüplerimize yardımda bulunmasının önünde yasal bir engel yoktur.


Ayrıca önemli bir konu da basketbolun profesyonel olarak ilan edilmesi halinde ve belediyelerin kulüplere yardım aktarmasının veya kendisine bağlı spor kulübü bulundurmasının önüne geçilmesi durumunda tasfiye sürecine ilişkin de bir yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Aksi halde ligler devam ederken maddi desteklerin bir anda kesilmesi veya belediye spor kulüplerinin kapanmak zorunda ihtimali doğabilecektir ki bu da bir kaosa yol açabilecektir.

Avukat Tuğhan Ünsal   

Kaynak:  https://basketfaul.com/haber?haber=101264

Çevrimdışı Metality

 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 841
Ynt: Yeni Spor Yasası ve Belediye Kulüplerinin geleceği
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2022, 01:27:31 ÖÖ »
Belediyeler güreş, halter vs. gibi bireysel sporlar için oyuncu yetiştirmeli. Futbol, basketbol ve voleybolda ne işleri var? Devlet bankaları da uzak durmalı. 

Çevrimdışı Metality

 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 841

Çevrimdışı Sabit Fikir

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 2219
Ynt: Yeni Spor Yasası ve Belediye Kulüplerinin geleceği
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2022, 06:51:24 ÖS »
Belediyeler güreş, halter vs. gibi bireysel sporlar için oyuncu yetiştirmeli. Futbol, basketbol ve voleybolda ne işleri var? Devlet bankaları da uzak durmalı.

Bankalar konusunda sana tamamen katılıyorum, bunların neredeyse sınırsız kaynakları ile kulüplerin rekabet etmesi çok çok zor.

Ancak, iş sadece Vakıfbank ile de kalmayacak artık: TKBL şampiyonu olarak Kadınlar Basketbol Süper Liginde önümüzdeki sezon için yükselen Emlak Konut takımı da olacak.

Kadın baskette de EKA gibi bir kadro kurarlarsa gelecek sezon, hadi bakalım!

-----

"Bence" kadın basket ve volley dallarında Belediye takımlarının yatırım yapmaları, bu sporların giderek daha fazla seyirci toplamasını sağladı.
İşte önümüzdeki sezon KBSL'ye Rize Bld. Kadın Basket takımı da geliyor,

Mevcut ve gelecek sezonda oynayacak Belediye takımları:

KADIN BASKET: ÇBK Mersin Yenişehir Bld, Bursa BŞB + (Rize Bld)

KADIN VOLLEY: Aydın BŞB, Bolu Bld, Sarıyer Bld, Nilüfer Bld. + (Çukurova Bld)

Bunlar da giderse kadın liglerimiz kısırlaşır diye düşünüyorum..