Gönderen Konu: Brittney Griner'ın davası 1 Temmuzda başlıyor!  (Okunma sayısı 644 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2219
Brittney Griner'ın davası 1 Temmuzda başlıyor!
« : Haziran 29, 2022, 07:59:34 ÖS »
ÖZET: En baştan tahmin ettiğim gibi Ruslar Brittney Griner'ı rehine olarak tutuyorlar ve geçen cuma günü çıktığı ön duruşmada tutukluluk süresini Aralık 2022 tarihine kadar uzatarak onun Eylül ayında Avustralya'da oynanacak FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Şampiyonasında Milli Takımına katılmasını engellediler.

İkinci adım olarak Griner'a mutlaka ve belki üst sınır olan 10 yıl cezayı basıp geçecekler ve sonra da ABD'ye "Sizde bizden bir mahkum var 25 yıla çarptırılmış, al kızı ver bizimkini" diye pazarlık açacaklar.


Not: Malum, Rusya geçenlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin tarafı olmaktan da resmi olarak vazgeçmişti.

-------------------

Brittney Griner'ın Rusya'da esrar bulundurmakla ilgili davası 1 Temmuz'da başlayacak !

Kaynak: ESPN Haber Servisleri  27 Haziran 2022

MOSKOVA -- Brittney Griner'ın Moskova havaalanında esrar bulundurmaktan tutuklanmasından dört aydan fazla bir süre sonra, bir Rus mahkemesi ABD basketbol yıldızının davasının Cuma günü başlayacağını belirledi.

Phoenix Mercury yıldızının da ceza davası süresince gözaltında kalması emredildi. Büyük çapta uyuşturucu taşımaktan suçlu bulunursa 10 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Rus ceza davalarında sanıkların %1'inden daha azı beraat etti ve ABD'nin aksine beraat kararları bozulabilir.

Pazartesi günü, Moskova'nın Khimki banliyösündeki mahkeme, Griner'in kapalı kapılar ardında yapılan ön duruşmaya çıkmasının ardından tutukluluk süresini altı ay daha 20 Aralık'a uzattı. AP tarafından elde edilen fotoğraflar, onun kelepçeli göründüğünü gösterdi. Griner'ın daha önce Cumartesi gününe kadar tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Mercury koçu Vanessa Nygaard Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, "Onu bu görüntülerin bazılarında görmek güzeldi, ama bu zor. Her seferinde takım arkadaşlarına haksız yere başka bir ülkede hapsedildiğini hatırlatıyor." dedi. Onu görmek güzel. Nasıl olduğunu görüyor musun? İyi olup olmadığını bilmiyorum."

Griner'ın davasına aşina olan birkaç yetkili ve uzman, ESPN'den TJ Quinn'e, Amerikalılar Trevor Reed ve Paul Whelan için olduğu gibi, bir davanın ve mahkumiyetin her zaman olası gelişmeler olduğunu söyledi. Rus savcıların Griner aleyhine ikna edici, aldatıcı veya tamamen uydurma kanıtlar sunup sunmadığına bakılmaksızın, kaynaklar bunun temel dinamiği değiştirmediğini söyledi: Rusya, Griner'ın serbest bırakılması için müzakere etmeye istekli olduğunu belirtti ve yasal işlemler sadece bir bahane, destan üzerine bir meşruiyet parıltısı koymak için.


Brittney Griner, Pazartesi günü Moskova dışındaki bir mahkemede esrar bulundurma iddiasıyla davasından önce ön duruşmaya çıktı. Getty Images aracılığıyla KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP


Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Akademisi'nde askeri ve stratejik çalışmalar doçenti olan Dr. Danielle Gilbert ESPN'e verdiği demeçte, "Bu kulağa mantıksız gelebilir, ancak deneme sürecin çok önemli bir parçası" dedi. "Ruslar, bunun meşru bir tutuklama olduğunu iddia etmeye devam etmek zorundalar. Suçlamaların meşru olduğuna veya yargılanmasının adil olacağına inanmak için hiçbir neden yok. Ancak mahkum edildiğinde, Ruslar güvenilir alternatiflerini açıkça ortaya koymuş olacaklar: Onu eve getirmek için bir anlaşma.

"Rehine diplomasisi davaları hukuk numarasına dayanıyor. Brittney Griner ve ondan önce Paul Whelan ve Trevor Reed varken, Ruslar hukukun üstünlüğüne olan saygımızı bize karşı kullanıyorlar."

Griner'ın tutuklanması ve yargılanması, Moskova-Washington ilişkilerinde olağanüstü düşük bir noktada. Rusya'nın Ukrayna'ya asker göndermesinden bir haftadan kısa bir süre önce Moskova'nın Sheremetyevo Havalimanı'nda tutuklandı. İstila, kapsamlı yaptırımlar uygulayan ABD ile zaten yüksek olan gerilimi artırırken, Rusya ABD'nin Ukrayna'ya silah tedarikini kınadı.

Gerilimlerin ortasında, Griner'in destekçileri, Dışişleri Bakanlığı'nın onu haksız yere gözaltına alınmış olarak yeniden sınıflandırdığı ve davanın gözetimini rehine işlerinden sorumlu özel başkanlık elçisine kaydırdığı - fiilen ABD hükümetinin baş müzakereci- Mayıs'a kadar sessiz bir çözüm umuduyla düşük profildeydi .

Destekçilerin Nisan ayındaki gibi bir mahkum takasını teşvik etmesiyle bu hareket, Griner'ın davasına daha fazla dikkat çekti.

Rus haber medyası, ABD vatandaşlarını öldürmek ve bir terör örgütüne yardım etmek için komplo kurmaktan 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Ölüm Taciri lakaplı Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edilebileceği yönündeki spekülasyonları defalarca dile getirdi.

Rusya yıllardır Bout'un serbest bırakılmasını istiyor. Ancak Griner'ın davası - iddiaya göre kenevir yağı içeren vape kartuşlarına sahip olduğunun bulunması ama Bout'un ölümcül silahlarla ilgili küresel anlaşmaları arasındaki tutarsızlık, böyle bir takası ABD için tatsız hale getirebilir.

Diğer kaynaklar, ABD'nin defalarca bir tuzak olarak tanımladığı bir casusluk mahkumiyeti üzerine 16 yıl hapis cezasına çarptırılan eski bir Deniz ve güvenlik müdürü olan Whelan ile birlikte takas edilebileceğini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pazar günü CNN'de Griner ve Whelan'ın Bout için ortak bir takasın düşünülüp düşünülmediğini sorduğunda, soruyu geçiştirdi.

"Genel bir önerme olarak... Şu ya da bu şekilde dünya çapında yasadışı olarak gözaltına alınan Amerikalıların evlerine dönmelerini sağlamaktan daha yüksek bir önceliğim yok" dedi. Ancak, "Bunun mutlak bir öncelik olduğunu söylemek dışında, yaptığımız şey hakkında ayrıntılı bir yorum yapamam" dedi.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2022, 08:03:09 ÖS Gönderen: Sabit Fikir »

Çevrimdışı Metality

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 841
Ynt: Brittney Griner'ın davası 1 Temmuzda başlıyor!
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2022, 01:30:31 ÖÖ »
Rus mahkemelerine hiç güvenmiyorum. Kendi vatandaşlarını bile haksızca hapise atan bir ülke ABD vatandaşına her türlü iftira atar.