Gönderen Konu: Griner'ın Temyizi Ret Edildi!  (Okunma sayısı 481 defa)

Çevrimdışı Sabit Fikir

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2219
Griner'ın Temyizi Ret Edildi!
« : Ekim 30, 2022, 02:07:06 ÖS »
Rus mahkemesi Brittney Griner'ın 9 yıl hapis cezasına itirazını reddetti


Bir Moskova temyiz mahkemesi Salı günü Brittney Griner'ın uyuşturucu suçlamasıyla ilgili dokuz yıl hapis cezasına itirazını reddetti; bu, ABD'li ve uluslararası yetkililerin gayrimeşru bir kovuşturma çağrısında bulunduğu bir davada tamamen beklenen bir sonuçtu.

ABD'li yetkililer, Rusya'nın sonunda WNBA yıldızını bir mahkum takasıyla eve göndereceğine inandıklarını söylediler, ancak Rusya'nın ABD'nin Haziran ayında yaptığı "önemli" teklife yanıt vermemesi konusundaki hayal kırıklığını dile getirdiler.

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, "Rusya'dan, Brittney Griner'ın bugün başka bir düzmece adli kovuşturmadan geçtikten sonra dayanılmaz koşullar altında haksız yere gözaltına alınmaya devam edeceğine dair haberlerin farkındayız." Dedi.


Brittney Griner, Salı günü bir video konferans yoluyla temyiz duruşmasına katıldı.
Getty Images aracılığıyla Kirill Kudryavtsev/AFP

Griner, Moskova Bölge Mahkemesi duruşmasına video konferans yoluyla katıldı.

Mahkeme kararında, Griner'ın tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak cezaevinde kalması gereken sürenin yeniden hesaplanacağı, yani Griner'ın yaklaşık sekiz yıl hapis yatacağı belirtildi.

Griner'in avukatları Maria Blagovolina ve Alexander Boykov, yaptıkları açıklamada sonucun "beklediğimiz gibi çıkmadığını" söyledi. "Kararda çok sayıda eksiklik var ve istinaf mahkemesinin bunları dikkate alacağını umduk. Cezanın halen aşırı olduğunu ve mevcut mahkeme uygulamasına aykırı olduğunu düşünüyoruz."

WNBA Oyuncuları Derneği yaptığı açıklamada, "Bu temyiz, BG'nin sadece haksız yere gözaltına alınmadığının bir başka doğrulamasıdır." Dedi. "Onun bir rehine olduğu çok açık."

Avukatlar, Griner ile daha fazla temyiz görüşmesi yapmaları gerektiğini belirtti, ancak "genel olarak mevcut tüm yasal araçları kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Son haftalarda birçok yetkili, Rusya'nın 8 Kasım'daki ABD ara seçimlerinden sonraya kadar Biden yönetimine siyasi bir zafer kazandırmak istemeyerek müzakerelere ciddi şekilde girmeyeceğine inandıklarını söylediler.

Mahkeme kararında, Griner'ın tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak cezaevinde kalması gereken sürenin yeniden hesaplanacağı, yani Griner'ın yaklaşık sekiz yıl hapis yatacağı belirtildi.

Sekiz aydan fazla bir süredir tutuklu bulunan Griner için asıl endişe, Rusya'nın kötü şöhretli ceza kolonilerinden birine ne kadar çabuk nakledileceği. Temyiz sırasında nispeten daha güvenli bir Moskova hapishanesinde kaldı.

Griner'ın Avukatı Blagovolina geçen hafta ESPN'e bir mahkumun nakledilmesinin haftalar veya aylar sürebileceğini söyledi; kanunla belirlenmiş bir zaman çizelgesi yoktur.
Hukuk uzmanları, Griner'ın başından beri olduğu gibi Rus sisteminin kaprisinde ve merhametinde olduğunu söylüyor.

KAYNAK: ESPN/wnba