Gönderen Konu: Ayten Salih  (Okunma sayısı 761 defa)

Çevrimdışı Metality

• Hero Member
Ayten Salih
« : Aralık 10, 2020, 04:47:17 ÖS »
Dr. Ayten Salih Berkalp, 1934 / Mağusa doğumludur. İlkokulu Limasol’da, ortaokulu Lefkoşa Victoria Tali Kız Okulu’nda, liseyi İstanbul Çamlıca Kız Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1960 yılında tamamladı. Ayten Salih, Türkiye Milli Voleybol Takımı’nda yer alan ilk Kıbrıslı Türk sporcudur. Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Voleybol Kız Takımı’nı 1954 yılında yeniden arkadaşlarıyla beraber kendisi kurmuş ve altı yıl boyunca voleybol, basketbol, atletizm ve kürek müsabakalarında kaptanlık yapmış ve hemen hemen tüm şampiyonlukları kazanmışlardır. Fenerbahçe Kız Basketbol Takımı Kurucusu olarak Basketbolda 25 sayı yaparak Türkiye kişisel sayı rekorunu kırmıştır. Kaptanlık yaptığı Fenerbahçe kürek takımında takımı şampiyon olmuştur. Fenerbahçe atletizm takımının kuruluşunda yer almış ve birincilik elde etmiştir. 2015 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen “2015 Türkiye FairPlay Ödülleri”n de ‘Sportif Fair Play Kariyer Dalı’nda ‘Kutlama Mektubu’ ödülünü almıştır.

fenerbahce.org

Ayten Salih'in ismini mutlaka tesislerimizden birine vermeliyiz. Sinyor Can Bartu gibi efsanelerimizden biridir.

https://www.fenerbahce.org/haberler/kulup/2019/6/kulubumuz-dr-ayten-salih-berkalp-i-bayram-da-unutmadi

https://twitter.com/FBvoleybol/status/1107670161195261953

Çevrimdışı Sabit Fikir

• Global Moderator
  • Hero Member
Ynt: Ayten Salih
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2020, 01:15:56 ÖS »
Zamanında futbolla yatıp futbolla kalktığımdan dolayı kulüp tarihinde önemli bir yer tutan böyle değerli ablamızı gözden kaçırmışım doğrusu..
Bu gün adına siteler açılan FB bayan basketbol takımının kurucusu olduğunu öğrenmek de ayrı ve güzel bir sürpriz oldu.

Ufak bir araştırma ile hakkında daha fazla bilgi edindim, Atatürk sevgisi takdir edilesiydi:

“Gazetede gördüm atletizmde Atatürk Kupası koÅŸusu olduÄŸunu. 27 Aralık 1957’de Atatürk Kupası’na katıldık kız arkadaÅŸlarımla. Yine Fenerbahçe ile yaptık bunu. Yarış günü çok soÄŸuktu, karlar temizlenmiÅŸti, 6 - 7 kulüp yarışa katıldık.  Antrenmanımız yok ama. Seta ve Ä°nci diye arkadaÅŸlarım vardı, ÇiÄŸdem dışarıdan geldi.
Koşuya başladık, Maria ve Marika’yı gördüm, rakiplerim onlar. Koşuya çıktığımda bir Mehmetçik bana ‘Abla sen sondan birincisin’ diye seslenince ben hemen hızlandım. Son turda finişe giderken öne geçtim, bayrakları gördüm ve hızlandım. Mesafeyi iyice açtım, bütün insanlar Şişli’de balkonlara çıktı, destekliyorlar bizi. Son 200 metrede aynı Mehmetçiği gördüm, ‘Abla ben sana sondan dedim ama sen önden birinciymişsin’ deyince ben gülmeye başladım ve yürüyerek bitirdim, birinciliği aldım. Koşuda birinci ve ikinciliği aldık, takım olarak birinci olduk.”

Kıbrıs’ta “Cesareti bir erkeği gölgede bırakır” cümlesiyle tanınan Dr. Ayten Salih, unutulmaz bir kahraman olarak nam saldı. Kıbrıs’ın en zor günlerinde 1974’teki harekata kadar doktorluk, komutanlık ve istihbarat görevleriyle hizmet etti.

İsminin bir tesisimize verilmesi önerin son derece yerinde, umarım bunun için vefat etmesini beklemez bizimkiler..